Organizing Committee

Read the Message from the General Co-Chairs

Alan Gillespie
General Co-Chair
Alan Gillespie
University of Washington

Darrel Cowan
General Co-Chair
Darrel Cowan
University of Washington

Ralph Haugerud
Field Trip Co-Chair
Ralph Haugerud
U.S. Geological Survey

Harvey Kelsey
Field Trip Co-Chair
Harvey Kelsey
Humboldt State University

Dick Berg
Technical Program Chair
Dick Berg
Illinois State Geological Survey

Kevin Mickus
Technical Program Vice Chair
Kevin Mickus
Missouri State University

Brian Butler
Sponsorship Chair
Brian Butler
Landau Associates, Inc.

Michael O'Neal
K-12 Chair
Michael O'Neal
University of Delaware

Student Committee

Linnea McCann
Student Committee Chair
Linnea McCann
University of Washington

Madeleine Hummer
Madeleine Hummer
University of Washington

Michael Zackery McIntire
Michael Zackery McIntire
University of Washington

Virginia Littell
Virginia Littell
University of Washington

Keith Hodson
Keith Hodson
University of Washington

GSA Logistical Contacts

Abstracts

Nancy Wright
+1-303-357-1061
Fax: +1-303-357-1070

Meeting Logistics

GSA Meetings Dept.
PO Box 9140
Boulder, CO 80301-9140
+1-303-357-1000, Opt. 6
Fax: +1-303-357-1070

Registration

GSA Sales & Service
+1-303-357-1000, option 3
or
+1-888-443-4472 (toll-free)
Fax: +1-303-357-1070

News Media

Christa Stratton
+1-303-357-1093
Fax: +1-303-357-1070

  

Sponsorships

Debbie Marcinkowski
+1-303-357-1047

Exhibits

David Gerhardt
Corcoran Expositions
+1-312-265-9664

Advertising

Ann Crawford
+1-303-357-1053
Fax: +1-303-357-1070

Online Community

Justin Samuel
+1-303-357-1026

 

Host University

University of Washington
University of Washington

 

Meeting Venues

Joint Technical Program Committee

 

Archaeological Geology Division
Cynthia Fadem
Richard Dunn
Association of Earth Science Editors
Monica Easton
Energy Geology Division
Marc L. Buursink
Laura Suzanne Ruhl
Environmental and Engineering Geology Division
Jessica E. Witt
Stephen Slaughter
Geobiology & Geomicrobiology Division
Lydia Schiavo Tackett
Carie Marie Frantz
Geochemical Society
Matthew Brueseke
TBD
Geoinformatics Division
Denise Hills
Leslie Hsu
Geology & Health Division
Saugata Datta
Thomas Darrah
Geology & Society Division
Christopher P. Carlson
Bruce Clark
Geophysics Division
Lisa Tauxe
Nicholas C. Schmerr
Geoscience Education Division
Natalie Bursztyn
Robyn Mieko Dahl
Shane V. Smith
Geoscience Information Society
Chris Badurek
History and Philosophy of Geology Division
Dorothy Sack
Joanne Bourgeois
Michael S. Smith
Renee Clary
Hydrogeology Division
Kallina Dunkle
Yu-Feng Forrest Lin
International/International Interdisciplinary Interest Group
Jim Hendry
Karst Division
Cory Blackeagle
Jonathan Sumrall
Jason Polk
Limnogeology Division
Jeffery Stone
Scott Starratt
Marine/Coastal Geology
Joe Kelley
Duncan M. Fitzgerald
Mineralogical Society of America
Philip Brown
Jane A. Gilotti
Mineralogy, Geochemistry, Petrology, Volcanology Division
Anita L. Grunder
John W. Shervais
Wendy A. Bohrson
NAGT
Don Duggan-Haas
John Taber
Paleoceanography/Paleoclimatology
Miriam E. Katz
Paleontological Society
Matthew E. Clapham
Erin Saupe
Pincelli Hull
Planetary Geology Division
Bradley Thomson
James J. Wray
Debra Buczkowski
Precambrian Geology
Michael Williams
Quaternary Geology and Geomorphology Division
Glenn D. Thackray
Tammy M. Rittenour
Sedimentary Geology Division
Ryan F. Morgan
Piret Plink-Bjorklund
Society for Sedimentary Geology
Piret Plink-Bjorklund
Society of Economic Geologists
Garth Graham
Soils and Soil Processes (Interdisciplinary Interest Group)
Steven G. Driese
Neil J. Tabor
Zsuzsanna Balogh-Brunstad
Structural Geology and Tectonics Division
Juliet Crider
Andrew P. Barth

 

top